Kategoria wpisu: Atrakcyjne miejsca

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Gmach, który został wzniesiony w miejscu przedwojennego Domu Koncertowego – Konzerthaus, łączy historię i nowoczesność, inspirując się dawną lokalizacją i historyczną zabudową. Filharmonia nawiązuje do europejskiej tradycji sal i domów koncertowych. Budowla wyróżnia się odwagą i lekkością, lecz jednocześnie tworzy spójną linią z neogotycką zabudową otoczenia. Innowacyjność gmachu nie ogranicza się jedynie do warstwy wizualnej – Filharmonia to także interdyscyplinarne centrum sztuki oraz wielofunkcyjna instytucja kulturalna. Wnętrze filharmonii to ponad 12 000 metrów kwadratowych pięknych przestrzeni, rozłożonych na czterech kondygnacjach, w których znajdują się m.in.: sala symfoniczna, sala kameralna, sale prób, sklep muzyczny, kawiarnia i obszerne foyer.

Zamek Książąt Pomorskich

Obecny kształt zabytku jest odbiciem jego burzliwej historii. Nad pięcioskrzydłowym gmachem z dwoma dziedzińcami – Dużym i Menniczym, górują wieże: Dzwonów, Więzienna i Zegarowa. Fasady zamku zdobią późnogotyckie maswerki i renesansowe attyki. Uwagę przykuwają: barokowy zegar z maszkaronem i postacią błazna oraz płyty pomorskich książąt. We wnętrzach zamkowych znajduje się m.in. Cela Czarownic z replikami narzędzi kar i tortur, poświęcona straconej po oskarżeniu o czary Sydonii von Borck, a także Gabinet Lubinusa, wybitnego kartografa z XVII w., z cennym egzemplarzem Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego jego autorstwa. Szczególnym miejscem jest Krypta Gryfitów z sarkofagami dawnych władców Księstwa.

Łasztownia

Sukcesywnie remontowane budynki dawnego kompleksu rzeźniczego, zabytkowe dźwigi portowe, nowe bulwary, kawiarnie, restauracje, port jachtowy ale przede wszystkim wielkie wydarzenia przyciągają na Łasztownię tłumy. To tutaj mieści się Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, rośnie Morskie Centrum Nauki a każdego wieczoru Dźwigozaury wykonują świetlny taniec. Atrakcji budujących unikalny klimat tego miejsca wciąż przybywa.

Jasne Błonia i Park Kasprowicza

Park powstał w latach 1925-27, jako swoisty zielony salon Szczecina. Zaprojektowany został z rzędami platanów klonolistnych po bokach rozległego trawnika z parterowymi kompozycjami kwiatowymi pośrodku. Jest to największe w Polsce skupisko tego gatunku drzew, których rośnie tu 213. Niecodzienny charakter Błoniom nadają kwitnące raz w roku tysiące krokusów, które stały się znakiem rozpoznawczym szczecińskiej wiosny. Teren Parku Kasprowicza podarował miastu Johannes Quistorp, zastrzegł jednak by zawsze służyły mieszkańcom do celów rekreacyjnych. Od początku powstania park był wielką atrakcją, dziś jest największym parkiem Szczecina.

Podzamcze

W czasie II Wojny Światowej Stare Miasto uległo zniszczeniom w 90%. Rekonstrukcji poddano nieliczne obiekty, m.in. Stary Ratusz czy Basztę Panieńską. Pod koniec lat 40. XX w. rozebrano wypalone ruiny budynków i część tych odrestaurowanych przez nowych właścicieli.

W 1994 roku rozpoczęto ponowną zabudowę Podzamcza, z zachowaniem historycznej siatki ulic. Dominuje tu nowoczesna architektura, pośród której kryją się także wiernie odtworzone dawne elewacje. Do dziś trwają inwestycje w kolejne kwartały. Szczecińskie Stare Miasto, wciąż będące w budowie, jest chętnie odwiedzane za sprawą bogatej oferty restauracji i barów.