ARENA

ARENA

Dla odwiedzających / O Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Nowa siedziba Filharmonii jest jednym z najnowocześniejszych budynków w Polsce, który stał się już współczesną ikoną architektury. Wyróżnia się niezwykle oryginalną strzelistą bryłą, zaprojektowaną przez hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony.

Gmach, który został wzniesiony w miejscu przedwojennego Domu Koncertowego – Konzerthaus, łączy historię i nowoczesność, inspirując się dawną lokalizacją i historyczną zabudową. Filharmonia nawiązuje do europejskiej tradycji sal i domów koncertowych. Budowla wyróżnia się odwagą i lekkością, lecz jednocześnie tworzy spójną linią z neogotycką zabudową otoczenia. Innowacyjność gmachu nie ogranicza się jedynie do warstwy wizualnej – Filharmonia to także interdyscyplinarne centrum sztuki oraz wielofunkcyjna instytucja kulturalna. Wnętrze filharmonii to ponad 12 000 metrów kwadratowych pięknych przestrzeni, rozłożonych na czterech kondygnacjach, w których znajdują się m.in.: sala symfoniczna, sala kameralna, sale prób, sklep muzyczny, kawiarnia i obszerne foyer.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza CZYTAJ WIĘCEJ

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich
Renesansowy zamek, położony na wzgórzu w pobliżu Odry, to jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. W przeszłości był rezydencją Gryfitów – dynastii panującej w Księstwie Pomorskim od XII w. do 1637 r.

Obecny kształt zabytku jest odbiciem jego burzliwej historii. Nad pięcioskrzydłowym gmachem z dwoma dziedzińcami – Dużym i Menniczym, górują wieże: Dzwonów, Więzienna i Zegarowa. Fasady zamku zdobią późnogotyckie maswerki i renesansowe attyki. Uwagę przykuwają: barokowy zegar z maszkaronem i postacią błazna oraz płyty pomorskich książąt. We wnętrzach zamkowych znajduje się m.in. Cela Czarownic z replikami narzędzi kar i tortur, poświęcona straconej po oskarżeniu o czary Sydonii von Borck, a także Gabinet Lubinusa, wybitnego kartografa z XVII w., z cennym egzemplarzem Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego jego autorstwa. Szczególnym miejscem jest Krypta Gryfitów z sarkofagami dawnych władców Księstwa.

Zamek Książąt Pomorskich CZYTAJ WIĘCEJ

Łasztownia

Dzisiejsza Łasztownia to miejsce zupełnie inne, niż zamknięta portowa wyspa sprzed kilku lat. Niegdyś odcięta, pełna tajemnic przestrzeń, dziś stanowi jedno z ulubionych miejsc spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów, czy fanów dobrej kawy i dań kuchni całego świata.

Sukcesywnie remontowane budynki dawnego kompleksu rzeźniczego, zabytkowe dźwigi portowe, nowe bulwary, kawiarnie, restauracje, port jachtowy ale przede wszystkim wielkie wydarzenia przyciągają na Łasztownię tłumy. To tutaj mieści się Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, rośnie Morskie Centrum Nauki a każdego wieczoru Dźwigozaury wykonują świetlny taniec. Atrakcji budujących unikalny klimat tego miejsca wciąż przybywa.

Łasztownia CZYTAJ WIĘCEJ
ZOBACZ WIĘCEJ
Skip to content